Perioperacná stratifikácia kardiovaskulárneho a nekardiovaskulárneho rizika u pacientov s kolorektál

Škola:Univerzita Komenského

Fakulta:Lekárska fakulta

Študijný odbor:Pracovisko: I. interná klinika FNsP a LFUK Bratislava

Úvod: Úspech operacnej liecby kolorektálneho karcinómu závisí i na dobrej stratifikácii perioperacného rizika. Ciel: Zhodnotit perioperacné riziko u prežívajúcich / neprežívajúcich. Pacienti: 60 pacientov (m:30, ž:30), priemerný vek: 73 rokov, prežívajúci (38) a neprežívajúci (22). Súbor po intervencii: 9 pacientov (všetci prežívajúci). Metodika: Perioperacné riziko sme vyjadrili císelne v tzv. skóre (dané súctom bodov /b/ priradených rizikovým parametrom,uvádzame len hlavné parametre): (ne)kardiovaskulárne ochorenia: bronchopneumónia, renálna insuficiencia, stav po infarkte myokardu - 1,5 b, hepatopatia, perineálna hemorágia, stav po cievnej mozgovej príhode - 1 b. Zvlášt sme analyzovali skóre globálne a skóre pre rizikové faktory, komorbidity, komplikácie a laboratórne hodnoty (ekg, biochémia, krvný obraz, renálne funkcie, rtg hrudníka). Pri štatistickom spracovaní sme porovnávali podiely binomického rozdelenia na hladine významnosti 0,05 (a nižšej). Najvýznamnejšie rizikové faktory zvýšeného operacného rizika sme intervenovali podla „Protokolu intervencie“ (spolu 9 pacientov, všetci prežívajúci), ktorý sa týka intervencie tých faktorov, ktoré z hladiska morbidity/mortality vyšli ako najdôležitejšie (vid Pernický M., Murín J., Labaš P. Perioperacné (ne)kardiovaskulárne riziko u pacientov s kolorektálnym karcinómom, In 45. fakultná konferencia študentskej vedeckej odbornej cinnosti a 1.vedecká konferencia doktorandov. Zborník abstraktov. – Bratislava, LFUK 2006. – S.34-35). Výsledky: Z analyzovaných parametrov boli najdôležitejšie....