Komparácia dánskych a švédskych single-issue euroskeptických strán v Európskom parlamente

Škola:Masarykova univerzita v Brně

Fakulta:Fakulta sociálních studií

Študijný odbor:Katedra mezinárodních vztahu a evropských studií

Antiškola známka:chválitebný

Popis súborov:.pdf

Text predloženej bakalárskej práce sa zaoberá analýzou dánskycha švédskych single issue euroskeptických strán v EP. Tejto charakteristikezodpovedajú konkrétne tri strany, ktoré sú vzájomne komparované.Deskriptívna cast sa zameriava na popis väcšiny postihnutelných aspektovtýchto politických subjektov. U každej skúmanej strany sú podrobne vykreslenéokolnosti jej vzniku a historický vývoj, ktorý jednotlivé strany sprevádzal. Zameriavajúsa najmä na zlomové okamihy vývoja integracného projektu akými boli zmluvnérevízie a spôsob, aký postoj k nim zaujali. Popis sa dalej zameriava na ichorganizacnú štruktúru, spôsob riadenia a personálne obsadenie vedúcich postov.Podrobne sú preskúmané ich stranícke programy a dokumenty vyjadrujúce sak relevantným politikám. Záverecná cast deskriptívnej casti strucne popisuje aktivitystrán na pôde EP, ich úcast vo frakciách a dôvody ,ktoré ich k tomu viedli.Analytickú cast bakalárskej práce tvorí výskum menovitých hlasovaní piatichposlancov, ktorí boli zvolení práve za skúmané strany. U týchto europoslancov jeempiricky meraná súdržnost ich hlasovaní, ktoré sú opät vzájomne porovnávané,najmä pri politicky citlivých témach.Prostredníctvom skúmania a porovnania ...