Posúdenie prirodzenosti drevinového zloženia ochranného pásma NPR Badínsky prales

Škola:Technická univerzita vo Zvolene

Fakulta:Lesnícka fakulta

Študijný odbor:Katedra hospodárskej úpravy lesov a geodézie

Popis súborov:.pdf

Cielom práce je posúdit prirodzenost drevinového zloženia rozšíreného ochranného pásma NPR Badínsky prales na základe porovnania informacných vrstiev aktualizovanej typologickej mapy a podrobne zmapovaného súcasného stavu drevinového zloženia. Hodnotenie sme realizovali metódou aproximácie súcasného drevinového zloženia voci potenciálnemu stavu, definovanému na základe jednotiek lesníckej typológie používanej na Slovensku (lesných typov) s využitím prostriedkov GIS. Súcastou práce je model zastúpenia drevín potenciálnej prirodzenej vegetácie platný pre záujmové územie. Výsledkom je komplexný GIS záujmového územia, podrobné tematické mapy drevinového zloženia, výskytu lesných typov a mapy prirodzenosti drevinového zloženia. Z výslednej mapy možno priestorovo konkrétne identifikovat oblasti s nepôvodným drevinovým zložením, ktoré si vyžadujú pozornost manažmentu, ak je zámerom priblíženie súcasného stavu drevinového zloženia ochranného pásma smerom k prirodzenému. Ak zovšeobecníme výsledky pre záujmové územie, celkovo možno považovat porasty z hladiska prirodzenosti za cenné, so stupnom prirodzenosti 1. Na neprirodzenosti niektorých castí územia sa najviac podiela hospodárska prímes smreka. Z výsledkov vyplýva aj poznatok, že hospodárske jednotky priestorového rozdelenia lesa sa casto vyznacujú znacnou vnútornou heterogenitou prírodných podmienok i drevinového zloženia, a preto pri využití celoplošných údajov o porastoch pre hodnotenie prirodzenosti, je potrebné pocítat s významnejšou chybou. Výsledky práce môžu slúžit ako podpora rozhodovania pri praktickej starostlivosti o chránené územie. Zároven predkladáme metodické poznatky využitelné pre hodnotenie prirodzenosti maloplošných chránených území.