Naucený optimizmus. Prehlad teoretických koncepcií pozitívnej psychológie

Škola:Univerzita sv. Cyrila a Metoda

Fakulta:Filozofická fakulta

Študijný odbor:Katedra psychológie

Autor v predkladanej práci uvádza na slovenskú psychologickú scénu novú paradigmu pozitívnej psychológie. Venuje sa oboznámeniu citatela s filozofickými a historickými okolnostami vzniku pozitívnej psychológie. Pozitívna psychológia nadväzuje na dlhú tradíciu individualizmu v západnej filozofii, na evolucionistický, materialistický a monistický prístup k výskumu cloveka, na kognitivizmus Chomského, Piageta, Neissera a ich pokracovatelov. Pozitívna psychológia pomocou menovaných prístupov tematizuje a systematizuje duševný život cloveka, pricom dôraz kladie na štastie, zmysluplný život, well-being, flow, sily a cnosti jednotlivcov a skupín. Autor práce uvádza množstvo príkladov výskumu týchto konštruktov a ich aplikácií v každodenných životoch ludí. Na metodologickej úrovni pozitívna psychológia vychádza z filozofie amerického pozitivizmu. V Európe sa metodologický záujem pozitívnych psychologiciek rozširuje o kvalitatívny výskum a non-pozitivistické hladiská. Autor dáva priestor aj kritike pozitívnej psychológie z pozícií postmodernistov a humanistov. V poslednej casti práce autor uvádza možnosti, ktoré ponúka súcasná pozitívna psychológia výskumníkom, vedkynám i študentom na celom svete. V závere oboznamuje citatelky s vlastným návrhom výskumného projektu, zameraného na dimenzie slobody, štastia a zmysluplnosti v medziludských vztahoch v najširšom zmysle slova.