Rehola Notre Dame

Fakulta:Filozofická fakulta

Študijný odbor:Katedra histórie

Popis súborov:doc

Školská rehola Kanonistiek sv. Augustína rehole Notre Dame za 400 rokov svojej existencie vychovala vela dievcat a chlapcov. Na území Slovenska pôsobí vyše 250 rokov a napriek tomu je málo známa. V roku 1940 prišli sestry aj do Novák, kde adaptovali na kláštor bývalý Rakovského kaštiel a o rok otvorili prvú triedu Rímsko-katolíckej dievcenskej meštianskej školy. Neobmedzovali sa len na školskú cinnost, ale mnohými spôsobmi boli užitocné miestnym obyvatelom v zmysle hesla zakladatelky rehole Alexie Le Clerc: „Konat co najviac dobra.“ Po 10 rokoch pôsobenia a postupného obmedzovania ich pôsobnosti v rokoch 1945 a 1948 boli násilné vystahované v rámci Akcie „R

sk Prenasledovanie… 1. 5. 2005 3812 -- --