Úroven motorických a somatických ukazovatelov v ontogenéze vývoja žiacok Osemroc

Škola:Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Študijný odbor:Katedra telesnej výchovy

Popis súborov:doc

Diplomová práca sa zaoberá monitorovaním a prognózou motorických a somatických ukazovatelov v ontogenéze vývoja žiacok Osemrocného gymnázia Hansa Selyeho v Komárne v priebehu ôsmich rokov. Vo výskume využívame longitudinálne sledovanie, regresívny model priebehu a prognózy výkonnosti.Práca je rozdelená do piatich kapitol, obsahuje 10 obrázkov a 3 tabulky. Prvá kapitola sa zaoberá rozborom výskumného problému, rozdelením, charakteristikou, metódami a formami rozvoja pohybových schopností. V druhej kapitole stanovujeme ciel, hypotézy a úlohy výskumnej práce. Tretia kapitola sa zaoberá metodikou výskumnej práce. V štvrtej oboznamujeme s výsledkami výskumnej práce a v piatej kapitole ich vyhodnocujeme.Pri výskume sme využili testovú batériu týchto testov: clnkový beh 4x10 m, skok do dialky z miesta, lah – sed za 1min., 12 min. beh. Somatické premenné sme sledovali telesnou výškou a telesnou hmotnostou. Tieto testy nám pomohli zistit a zhodnotit aktuálny stav pohybovej prípravy. Porovnanie výsledkov s priemernou populáciou prinieslo zistenie, že žiacky našej školy sú na vyššej pohybovej úrovni. Na základe zistených výsledkov boli doporucené možnosti zlepšovania sa žiacok pomocou rozvoja pohybových schopností. Motorické a somatické ukazovatele sú závislé od zataženia genetických predpokladov, sociálnych a psychických faktorov, od ucebných osnov a od metód, ktorými ucitel pôsobí.