LEGNAGYOBB TANANYAG ADATBÁZIS
MAGYARORSZÁGON

Dokument keresése a további nyelveken: SK CZ HU

Összes beszámoló: (5793)

Külföldi nyelvtanfolyamok és középiskolai tanulmányok
Belépés Belépés Regisztráció
Töltse fel munkáját

Beszámoló A mondatfajták

Küldje el ismerősének Letölteni Hiba jelentése Légy az első, aki hozzászól!

Doplnkové informace o referáte:

Kategória:Magyar nyelv

Szerző: antiskola@antiskola.eu

Szavak száma:645

Karakterek száma:3,901

Nyelv:Magyar nyelv

Oldalszám (A4):2.17

Megtekintések / letöltések száma:3713 / 149

Méret:4.55 kB

A mondatfajták
A beszédhelyzet hármas vonatkozását figyelembe véve a mondat kijelento, kérdo, felkiáltó, felszólító, óhajtó lehet. Ez a szempont a modalitás alapján osztja külön típusokra a mondatokat. A beszélo felol közelítve a modalitás a beszélonek mondanivalójához való viszonyát jelenti.

1. A kijelento mondatban a beszélo ismereteit, tapasztalatait közli a hallgatóval. Rendszerint nem fuzodik hozzá erosebb érzelmi mozzanat. Pl.: Ezek az emberek bíznak abban, hogy nekik minden sikerül. Formai szempontból kijelento módú állítmány jellemzi a kijelento mondatot. Az állítmány lehet igei vagy névszói. Esetenként elofordul feltételes módú igei állítmány is a kijelento mondatban. Ez a feltételes kijelentés. Pl.: Szeretne kérni toled valamit. A kijelento mondat legjellemzobb tulajdonsága az egyenletes hanglejtés. Ennek a jellemzo intonációnak a jele a pont.

2. A beszélo a kérdo mondattal azt fejezi ki, hogy valamit szeretne megtudni, és a hallgatótól várja a felvilágosítást. Két fajtája van, az eldöntendo, és a kiegészítendo kérdés.
- Az eldöntendo kérdéssel a beszélo azt jelzi, hogy a kérdezett dologról van ugyan föltevése, de bizonytalan benne. A hallgatót kéri fel ennek megerosítésére vagy elvetésére. A beszélo számára kétséges információ adja általában a hangsúlyos mondatrészt. Pl.: Volt ebéd? A kérdoszó nélküli eldöntendo kérdést jellegzetes eso-emelkedo intonációja különbözteti meg a kijelentéstol. Az eldöntendo kérdésre igenlo vagy nemleges feleletet adunk.
- A kiegészítendo kérdéssel a beszélo arra utal, hogy tudása hiányos, és a hallgatótól várja ismeretei kiegészítését. Formailag a hiányos ismeretre kérdo névmás vagy névmási határozószó kérdez, mely hangsúlyossága miatt a mondat elején helyezkedik el. A kérdoszó mondatbeli szerepét tekintve lehet alany, állítmány, tárgy stb. Pl.: Ki járt itt (alany)? A hiányos szerkezetu mondatokban a kiegészítendo kérdésre gyakran csak a kérdezett mondatrész a válasz. Pl.: Ki járt itt? (Béla.)

3. A beszélo azzal a szándékkal fejez ki valamilyen érzelmet, indulatot, hogy a hallgatóban is hasonló érzelmeket keltsen. Foként beszélt mondattípus a felkiáltó mondat. Formailag tömör és rövid, ez is hozzájárul kifejezoerejéhez. Jellegzetes intonációja nincs, viszont nagyobb hangero és hullámzóbb hanglejtés jellemzi, mint a kijelento mondatot. Az intonációra írásban a felkiáltó jel utal. Pl.: Milliók egy miatt!

4. A felszólító mondat tartalmilag felhívó jellegu. A beszélo célja az, hogy kifejezze akaratát. Ennek megfeleloen többnyire indulatszót, módosítószót tartalmaz. Pl.: Ejnye, ne legyen olyan nagy a szád! Az érzelemkifejezés intenzitásától függoen megkülönbözetünk parancsot, kérést, tanácsot, buzdítást stb. A felszólító mondat igei állítmány mindig felszólító módú. Az eros érzelmek miatt intonációja változó, általában nagyobb hangero kiséri. Az érzelemkifejezés írásbeli jele ennél a mondattípusnál is felkiáltójel.

5. Az óhajtó mondat a beszélo valamilyen vágyát, kívánságát fejezi ki, és az a célja, hogy a hallgató ezt tudomásul vegye, közvetlenül azonban cselekvésre nem buzdít. A beszélonek a hallgatóhoz fuzodo viszonya szempontjából az óhajtó mondat a felkiáltó mondathoz áll közel. Mivel érzelmet fejez ki, gyakran tartalmaz indulatszót, óhajtást jelzo határozószót. Állítmánya feltételes módú. Pl.: Bár tudnám, mikor lesz a koncert! Az óhajtó mondat intonációja hasonlóan a felkiáltó és felszólító mondatokéhoz, a benne kifejezodo érzelem fokának megfeleloen változik. Írásban felkiáltójellel jelöljük. Az óhajtó mondat szórendjére jellemzo, hogy az állítmány - különösen ha bár, bárcsak szavakkal kezdjük a mondatot - a mondat elején áll. Pl.: Bár mehetnék én is!
Logikai minoség szerint a mondatok lehetnek állítók vagy tagadók. Az állító mondatot egy eldöntendo kérdésre adott igenlo válaszként foghatjuk fel. Pl.: (Igen). Itthon vagyok délután. A tagadó mondat pedig ennek megfeleloen a nemleges válasz. Pl.: (Nem). Nem eszem többet a kelleténél. Mindegyik mondatfajtának van tagadó változata. A tagadó felszólító mondatot tiltómondatnak nevezzük. Pl.: Ne menj olyan gyorsan!
Formai szempontból a tagadás ismertetojele a tagadószó: Nem, ne, sem, se.

A mondat fajtái:

indulatszó

módosítószó

Véleménycsere

Légy az első, aki hozzászól!

Hasonló dokumentumok

Megnevezés Dátum A4 Szavak Értékelés