LEGNAGYOBB TANANYAG ADATBÁZIS
MAGYARORSZÁGON

Dokument keresése a további nyelveken: SK CZ HU

Összes beszámoló: (5793)

Külföldi nyelvtanfolyamok és középiskolai tanulmányok
Belépés Belépés Regisztráció
Töltse fel munkáját

Beszámoló A biológia oxidáció folyamatai

Küldje el ismerősének Letölteni Hiba jelentése Légy az első, aki hozzászól!

Doplnkové informace o referáte:

Kategória:Egészségtan

Szerző: antiskola@antiskola.eu

Szavak száma:308

Karakterek száma:2,236

Nyelv:Magyar nyelv

Oldalszám (A4):1.24

Megtekintések / letöltések száma:1825 / 151

Méret:2.32 kB

A biológia oxidáció folyamatai

 

A sejtek lebontó folyamataiban felszabaduló energia jó része ATP-szintézisre fordítódik. A legfontosabb a szénhidrátok lebontása, mely a sejtekben a biológiai oxidáció folyamatában történik. Sok enzim a folyamat során a poliszacharidok eloször glükóz-foszfát építoegységekre bontódnak le. A biológiai oxidáció elso szakaszában a glikolízisben a glükóz-foszfát glicerinaldehid-foszfáttá alakul. A következo lépésekben három szénatomos piroszolosavvá alakul, miközben a foszfát-csoportok leszakadása ATP keletkezését eredményezi. A glikolízis végén a piroszolosav CO2 leadása közben két szénatomos acetilcsoporttá alakul, melyet a koenzim-A szállít el a citromsavciklus (biol. ox. 2. lépése) színhelyére. Itt a leváló acetilcsoportot felveszi a négy szénatomos oxálecetsav és hat szénatomos citromsavvá alakul. Ez több lépésben két CO2 leadása és nyolc NADH létrehozása során visszaalakul oxálecetsavvá. A biológiai oxidáció befejezo szakasza a terminális oxidáció. Ide szállítódik az elozo két szakaszban leadott hidrogén. A rendszer elso tagja a NADH-ról átvett elektronnal redukálódik. majd a sorban következo elektronfelvevo tagnak átadva azt oxidálódik. Ez mindaddig folytatódik, míg az elektron a végso elektronfelvevo molekulára nem ér. Ebben a rendszerben szállított elektronok lépésenként alacsonyabb energiaszintre kerülnek – ATP szintetizálódik. A végso elektronfelvevo a légzésbol származó oxigén, amely a hidrogénionokkal (NADH-ból) vízzé alakul. Otto Warburg – légzési oxigén felhasználása. Szent-Györgyi Albert – biológiai oxidáció – Hans Krebs. Míg a glikolízis során csak 2 mól ATP keletkezik, addig a terminális oxidáció során 36 mól egyetlen mól glükóz oxidációjából. Ez oxigéndús, aerob körülmények között játszódik így le. Ha a környezet nem tartalmaz elég oxigént, akkor anaerob körülmények között zajlik le az anyagcsere-folyamat, ekkor erjedésrol beszélünk. Az erjedés elso lépései megegyeznek a glikolízis folyamatával a piroszolosav-szubsztrátig. Innentol több út lehetséges. Az egyikben CO2 lép ki, a végtermék etanol, a másik során tejsav keletkezik. Mivel mindkét termék további oxidálással energiát tudna termelni, az erjedés energetikai szempontból nem gazdaságos: 1 mól glükóz erjedése során 2 mól ATP keletkezik.


Véleménycsere

Légy az első, aki hozzászól!

Hasonló dokumentumok

Megnevezés Dátum A4 Szavak Értékelés
 
hu A biológia oxidáció… 11. 6. 2011 3729 1.1 292
 
hu Ekotoxikológia 9. 3. 2014 1077 -- --
 
hu Anyagcsere… 10. 10. 2009 4566 3.0 768
 
hu Biológia 1. 8. 2008 5954 50.1 13377
 
hu Biológia 28. 12. 2007 6511 50.1 13376