NEJVĚTŠÍ DATABÁZE
STUDENSTKÝCH REFERÁTŮ V ČESKU

Najdi si dokument, který potřebuješ v jiném jazyce: SK CZ HU

Celkem referátů: (5793)

Jazykové kurzy, studium a pobyty v zahraničí
Přihlášení Přihlášení Registrace
Přidej svou práci

Referát Találmányok és érdekességek

Odeslat známému Stáhnout Nahlásit chybu Buď první, kdo se vyjádří k tomuto příspěvku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblast:Technika

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:803

Počet písmen:5,026

Jazyk:Maďarský jazyk

Orient. počet stran A4:2.79

Počet zobrazení / stažení:5466 / 335

Velikost:5.78 kB

A gépfegyver története
1. 14. sz. :halálorgonák (50-200 cso, egyszerre sok lövés) megjelenése
2. 17. sz. közepe: loporgázok
3. 18. sz. forgótár megjelenése
4. 1862. Gatling-szórólöveg: percenként 200 lövés; újrareteszelés izomerovel
5. 1862 Maxim: elso korszeru gépfegyver; a loporgáz erejét használta az újrareteszeléshezrövid ido alatt, sok ember =

Japán ballontámadások
1942. az amerikaiak bombázzák Tokiót (II. vh.)Japán is hadszíntérvisszacsapás: ballonháború 1944-re( el akarták foglalni az USA-t); "ballonok": japán papír, ragasztva9 km magasan 10000 ballont engednek fel; 1800 t bombát szállítanak; ebbol 1000 éri el az USA-t; 300 robban fel; áldozatok száma: 6. Rádió adók alapján robbantottak; az amcsik 2 hónap múlva jöttek rá, hogy bombázták oket.

Galambirányítású rakéták

1950 USA, Skinner; galambok: alakfelismero képességképeket vetítenek neki; a csorével irányít, kép vetítése szem elé prizmán keresztül. Célpont konkrétan kijelölve, atomtöltetu rakéta, finombeállítás a galambnak. Soha nem próbálták ki. Azért oldható meg elvileg, mert a galambok tudnak elvontan gondolkodni. Késobbi elmélet: 1 galamb helyett 3 vagy 7 irányítson

Mi tette a XIX. sz. elején...
XVII. sz. elejéig: arisztotelészi fizika: " önmaga ellentétébol jön létre; ami a Földön érvényes, az égben is érvényesEzután: "új fizika"(tapasztalat, megfigyelés, ellenorzés): ugyanazok a term. törvények érvényesek odafönt, mint idelent (nem volt alapja, hogy kiterjesszék a Holdon túli világot)ez az új fizikai szemlélet tette lehetové, hogy földönkívüli lakott világról beszélhessünk, ui.: a madarak tudnak a Földön repülnia fiz-i. törvények mindenhol érvényesekmás bolygón is lehet repülnia bolygók olyanok, mint a Föld

A Hold-tréfa
1835. aug. 26. Egy New York-i újságban (Sun) cikk (Locke) jelent meg, miszerint John William Herschel csillagász a Jóreménység fokára hajózott azzal a céllal, hogy rovarkutatásokat végezzen a Hold felszínén. Megdöbbento felfedezést tett: állatokat vélt felfedezni a Hold felszínén (repülo orrszarvú, intelligens majmok, értelmes hódok, angyalokhoz hasonló szépségek: [aug. 31.]). Aug. 31.-én Locke bejelentette, hogy az egész csak átverés volt (ezért pénzt kapott)« a muvelt világ 90%-a elhitte.

A Mars-csatornák
1877.okt.4. Schiaparelli (csillagász) csatornákat vélt felfedezni a Marson. Gemináció: M-csatornák megduplázódása (ikresedés). Ezután a vita azon folyt, hogy vajon term. vagy mesterséges eredetuek-e a csatornák. Magyarázatok a term. eredetre: folyók ,az egész Marsot erdok borítjákerdohiányok, nagy sebességu vízáramlatok egy polip átkarolja az egész Marsot, és szopogatja a jégsapkákat (Hankin); Mest. eredetre adott magyarázatok: a Mars idosebb a Földnélelsivatagosodásöntözocsatornák (Lowell, 1895 – 10 éven át egyeduralkodója a témának)újabb kérdések merülnek fel: vajon szocializmus van a Marson?politikai csatározás, 1902-ben lefényképezik a csatornákatLowell 1905-ig tudta fenntartani elméletét a csatornákról1910-re senki sem hiszi el.

Fermi-paradoxon
1950 körül: ha lennének földönkívüliek, már itt lennének, ha vannak, miért nincsenek itt? (Minden élolény addig terjeszkedik, amíg lehetoségei engedik). Átl. idos civilizáció vagyunklétezhetnek sokkal idosebb civilizációk«ide kellett volna már érniük. ÿNem lehet a biológiai expanzió(terjeszkedés) és a kulturális expanzió közé párhuzamot húzni; ÿariszt. fizika: olyan kicsi, amilyennek látjuk a Holdatnem lehetséges olyan kis bolygóra embert küldeninem lehet urkutatás; ÿ1 példa alapján általánosítunk

Wilkins elképzelései a lehetséges Holdutazásról:

XVII. sz. –ban nem tudták, hogy vákuum van a világurben. Wilkins: 20 mérföld magasságba felemelkedni, utána már OK. Wilkins 4 lehetséges megoldást ad: 1. Angyalok, démonok segítségével 2. Közvetlenül a testre szerelt szárnyakkal 3. Madárvontatta légi jármuvel 4. Repülo kocsi: szárnyak vannak a kocsin, mechanikus szerk. hajtja meg

Valier urkutatási programja 1920 körül:
5 lépésben lehet eljutni az urbe:
1. ismert rakétatípusok tanulmányozása
2. rakétahajtású földi jármu
3. rakétahajtású repülogép
4. sztratoszféra határáig felmenni
5. urhajózás

Repülo hajók elmélete:

arisztotelészi fizikán alapul, de nem Arisztotelész nevéhez fuzodik. Oresmus nevéhez fuzodik, 1350 körül: ha lehet hajózni a levego-víz határfelületénlehet a levego-tuz határfelületén is hajózni (ezért voltak az elso légijármuvek hajó alakúak )léghajók; "a hajót tuzzel kell megtölteni"; csónak alakú repülok 1350-1750-ig volt ez elfogadott elképzelés

Tengeralattjárózás 4 korszaka
1. 1620-1850 izomereju tengeralattjárók
2. 1850-1900 vegyes meghajtás (minden rendelkezésre álló motort kipróbáltak: goz-, szénsav-, robbanómotor)
3. 1900-1950 klasszikus meghajtás; víz felett: dízel; víz alatt: elektromos
4. 1950- atom

Mértékegység-rendszer fejlodése
1. –1793-ig antropocentrikus (emberközéppontú) pl. könyök, láb, 1 napi járóföldkáosz
2. 1793 geocentrikus (földközéppontú) pl. 1m: a Párizson átmeno délkör 10 milliomod része
3. kozmocentrikus NINCS! (az egész univerzumban minden ért. lény számára adott)

Az órahasonlat ( Oresmus, 1350 )

-a teremtettbol következtetni lehet a teremtore (pl. kenyér: pék sütötte); a világ olyan, mint egy óramuIsten egy "óramuves" mester1600 körül : Isten legfobb teremtménye az emberaz ember is egy óraszerkezet (az órásmester teremtménye)1630 körül: az állam és az ember is hasonlóak (államfo: az állam feje)az állam is hasonlít egy órához

Az ókorban mitol számított valaki szörnynek:

1. ha nem értheto nyelven beszél
2. aki nem öltözködik az nem ember, hanem szörny
3. táplálkozási szokások (hús és vadmézet eszik)
4. nem városlakónem ember ( a város körül lakók a városiak term. eredetu rabszolgái)
5. extrém fegyverei vannak
6. bárki, aki bármilyen extrémitást mutat (pl. amazonok, antipóluson lakók [nagy távolságban lakók is szörnyek])

Created by tOm

Diskuse

Buď první, kdo se vyjádří k tomuto příspěvku (0)