NEJVĚTŠÍ DATABÁZE
STUDENSTKÝCH REFERÁTŮ V ČESKU

Najdi si dokument, který potřebuješ v jiném jazyce: SK CZ HU

Celkem referátů: (5793)

Jazykové kurzy, studium a pobyty v zahraničí
Přihlášení Přihlášení Registrace
Přidej svou práci

Referát Ismertesse a réz gyártását!

Odeslat známému Stáhnout Nahlásit chybu Buď první, kdo se vyjádří k tomuto příspěvku (0)

Doplnkové informace o referáte:

Oblast:Technika

Autor: antiskola@antiskola.eu

Počet slov:608

Počet písmen:4,513

Jazyk:Maďarský jazyk

Orient. počet stran A4:2.51

Počet zobrazení / stažení:6035 / 314

Velikost:5.06 kB


A réz ötvözetei


A réz ötvözoanyagai: Cink(Zn), ón(Sn), alumínium(Al) – ezeket az anyagokat önállóan is alkalmazzák ötvözésre.

• Sárgaréz (Cu-Zn) ötvözet (kétalkotós ötvözet)
Hatása a réz tulajdonságaira: Ha a szilárd oldatban több ötvözo van, a fém kristályrácsa nagyobb mértékben torzul, az ötvözet szakítószilárdsága nagyobb, nyúlása kisebb. A 37…48% Zn-et tartalmazó ötvözetek csak melegítve alakíthatók jól. A 48%-nál több Zn-et tartalmazó ötvözetek igen ridegek, azokat általában már nem alkalmazzák.
• Tulajdonságai:
• elonyei:
- jól önthetok
- nagyobb a szilárdsága a réznél
- jól polírozható
• hátrányai:
- villamos vezetése kicsi
- kevésbé korrózióálló
- fagypont alatti homérsékleten ridegen törik
• Felhasználási területei:
Egyes szerkezeti elemeket, melyeknél a villamos vezetés mellett megfelelo szilárdság is szükséges, pl.: muszertengelyek csapágyazásához, csoszegecsekhez. Forrcsúcsokat, melyeket galvanikus vagy tuzi ónozással kell bevonni, csatlakozódugókat, hüvelyeket, melyeket sárgítanak, ezüstöznek, vagy más nemesfémmel vonnak be, készülékkapcsolókat és csatlakozók érintkezoit. A sárgaréz féltermékeket – lemezeket, csöveket, szalagokat, huzalokat – foleg az elektromos, az optikai, az órás- és ékszeripar dolgozza fel. Ezen kívül a szereloipar a víz-, gáz- és a központi futésszereléseknél csapok, szelepek alakjában használják fel.

• Az Alpakka (Cu-Zn-Ni ötvözetek)
• Tulajdonságai: Ezüstfehér színu, homogén szerkezetu, hidegen jól alakítható, korrózióálló. Nem oxidálódik, fényét megtartja.
• Alkalmazása: Villamosipari laprugók, pl.: jelfogókban, kapcsolókban, valamint evo és rajzeszközök, huzalok készítésére.

• A Nikkelin (Cu-Ni ötvözet)
• Tulajdonságai: A réz, nikkel korlátlanul oldják egymást. Az ötvözet összetételének függvényében a réz diamágneses tulajdonságától paramágneses majd ferromágneses tulajdonságúvá válik. Nagy mértéku ellenállás növekedés kialakuló szilárd oldat következménye. A fajlagos ellenállása annál inkább no minél nagyobb a különbözo fématomok méretei közötti különbség.
• Alkalmazása: A leggyakrabban használt ellenálláshuzal anyaga.

• A Konstantán (Cu-Ni-Mn ötvözetek)
Homérsékletfüggetlen, fémes ellenállásanyag.• Az ónbronz (Cu-Sn ötvözet)
• Elonye: Szilárdsági, siklási, korrózióállósági, öntészeti tulajdonságaik jók. Eloállítása egyszeru.
• Hátránya: Villamos vezetoképessége lényegesen rosszabb a rézénél.
• Felhasználása:
- 1-5% ón tartalmú bronzok: csapágyak, perselyek, csavarok, áramvezeto alkatrészek.
- 5,5-9% ón tartalmú bronzok: rugók, telefontávírók, huzalok, csavar, fogaskerék.
- 9,3-13% ón tartalmú bronzok: csapágyak
- 13% ón tartalom felett: szoborbronz

• Az alumínium-bronz (Cu-Al ötvözet)
• Tulajdonságai: Hidegalakítással szakítószilárdságuk fokozható, azonban nyúlásuk nagymértékben csökken. Az Al-bronzok egyáltalán nem korrodálódnak kénsav oldatokban. Jól ellenállnak a szerves savak és a tengervíz kémiai hatásának. Acélt helyettesíti, ahol fontos, hogy ne legyen mágnesezheto. Villamos vezetoképessége rossz.
• Felhasználása: Dugattyúgyuruk, szivattyúalkatrészak, rugólemezek anyaga.

• Különleges bronzok: Ezek az ötvözetek különleges fizikai illetve mechanikai tulajdonságokkal rendelkezo anyagok.

• Ezüstbronz: 1% ezüsttartalom alatt az ötvözet fajlagos vezetoképessége, gyakorlatilag megegyezik a tiszta réz vezetoképességével, de mechanikai tulajdonságai jobbak.
• Felhasználása: Forgógépek kommunátora, álló és forgógépek tekercsei.

• Ólombronzok: Az ólom a folyékony rézben 35%-ig, megszilárdult rézben egyáltalán nem oldódik. Az ólom a rézzel nem alkot szilárd oldatot, fémes vegyületet sem képez. Az ólom az ötvözet megszilárdulásakor külön kristályosodik.
• Felhasználása: Siklócsapágyak

• Kadmiumbronz (Cu-Cd ötvözet): A kadmium nagy mértékben növeli a réz szakítószilárdságát, a villamos vezetoképességét csak kis mértékben csökkenti. A kadmiumbronzok nagy szilárdságú villamos vezeto anyagok.

• Berilliumbronz: Jó villamos és hovezeto képességu, nagy szilárdságú és igen rugalmas korrózióálló, több alkotós ötvözet, sav és lúgálló. Foleg muszerek rugóit, elektródáit, érintkezoit készítik belole.

• Krómbronz: Különösen nagy jelentoségu ötvözet. Olyan alkatrész alapanyagok, amelyektol a jó szilárdsági tulajdonságon kívül igen jó villamos és hovezeto képességet is megkívánunk. Nagyon jó a korrózió- és a ho állósága. A réz-króm ötvözeteket csúszógyuruk anyagaként is használják.

• Foszforbronz: 0,1-0,2% foszforral ötvözött ón bronz. (Nem szabad összetéveszteni a foszforrézzel!!!) Óntartalma: 6-8%. Nagy szilárdságú, kopásálló és savnak jól ellenálló ötvözet. Csigakerekek és csúszófelületek készítésére alkalmas, rugalmassága is igen jó. Nem mágnesezheto, villamos vezetoképessége nagyon rossz. Ólommal ötvözve érintkezorugókat, érintkezoket, csúszógyuruket, vezetékeket készíthetünk belole.

• Szilíciumbronz: Jó mechanikai és technológiai tulajdonságain kívül kitunik, elég jó siklási és korrózióállósági tulajdonságával. Kitunoen heggesztheto. Régebben a távbeszélo légvezetékeket szilíciumbronzból készítették, de ez nagymértékben megnövelte a vonalak villamos ellenállását.Stiahnuté z www.antiskola.sk

Diskuse

Buď první, kdo se vyjádří k tomuto příspěvku (0)